snowkiting a kiteboarding lokality / Filipíny - Snowkiting, kiteboarding, kite, kitesurfing - Future Kiting s.r.o. - landkiting, powerkiting, board, snowkiteboard

Filipíny Boarcay, Cuyo, Seco

Zvětšit

Spot Report: Philippines
Malý reportek pro všechny co by uvažovali o nějakém zimním výletě za větrem do teplých krajin ..

Kdokoli by toužil po kite-výletu v období prosinec až březen, rád by kiteoval bez neoprenu a toužil po alespoň 95% úspěšnosti ježdění, Filipíny jsou pro něj zemí zaslíbenou. V rámci JV Asie mají nejlepší vítr, vodu i spot v nabídce, k tomu ještě minimální náklady na živobití, modrou oblohu, hezký holky, bílý písek a stabilní teplotu 26-27°C ve dne v noci za  jakéhokoli počasí.


Zvětšit

Filipíny se skládají cca ze 1700 ostrovů, ležících na východ od Vietnamu a Číny. Přes zimu přes ně středem přechází pás severovýchodního pasátu jménem Amihan - fučí každý den ve dne v noci silou 6 - 25m/s, je chladný a suchý, což dělá tropické klima Filipín pro našince v zimě hodně příjemné a snesitelné. Jeho nejsilnější střední pás má cca 200km na šířku, přechází přes ostrov Boracay, pokračuje přes Seco Island, Cuyo Islands, škrtá ze severu Palawan a končí v jižním Vietnamu. Cokoli dál do stran od tohoto pruhu už je spíš slabší paběrkování, jezdit se to dá, ale s daleko menší jistotou a stabilitou...  Amihan funguje cca od října až prosince do března až začátku května, což se rok od roku liší - letos se například jezdilo skoro do června. Na léto (od června do září) ho střídá JZ monzun Habagat, horký mokrý a nestabilní vítr, ale domorodci si ho pochvalují i tak, zvlašt když díky němu můžou jezdit skoro celý rok.. Ne každý rok se zadaří, ale letos se jim to vyvedlo zrovna tak, že měli Habagat některé dny i ve fialových číslech, a skoro každý den.
V každém případě hlavní kite sezona na Filipínách je o Amihanu, tedy prosinec až březen, s tím že největší jistota každodenního větru je v lednu.Příležitostný výkys se může stát, nicméně je to v rozsahu max 3 dní, a za poslední 3 roky jsem to zažila celkem max všeho všudy 4x. Jinými slovy, je to prověřený....


White beach

Boracay

Považován za perlu Filipín, malý ostrov Boracay je opravdu hodně vyhlášenou turistickou destinací v rámci JV Asie. Překvapivě, většina davu tam jede za bílým pískem hodně malebné White Beach (tropical paradise z pohlednice), a ani netuší, že druhá strana ostrova (Bulabog Beach) je Meccou pro stovky kiterů a hrstku zbylých windsurferů. O to víc jsou překvapeni, když se tam zatoulají a vidí modrou vodu hemžící se slušnou hromadou pestrobarevného igelitu...


Bulabog je laguna o rozměru cca 2,5km na 500m, chráněná pod vodou schovaným kamenným reefem před vlnami. Za odlivu má rovnou vodu, s napouštěním mírný chop (nikoli ale rozdrbaný), za přílivu občas i vlny, zejmena za úplňku. Laguna je mělká, cca 1 hodinu oběma směry od odlivu nejezditelná, jinak až asi 1.5m max hluboká. Bohužel je ale plná ježků, což je asi tak jediné minus tohoto spotu, tudíž se prostě na dno nešlape, ale na to se dá zvyknout hodně rychle (po prvním našlápnutí)...
Vítr jde tady lehce šikmo na břeh, takže i když je dost lidí a kurzantů, docela snadno se od břehu odjíždí. Dle síly větru jsou tady k vidění všechny velikosti draků, od 5m2 až po 12m2 nejčastěji, výjimečně při výkysu i matrace 21m2. Rozhodně se vyplatí mít sebou minimálně jednoho velkého a jednoho malého draka. Obecně je to vítr dost stabilní, i když když buší 25 metrů tak už moc ne..Rok od roku je Bulabog čím dál víc plný lidí, zejména v době kolem vánoc a silvestra je to skoro extrém, nicméně i tak se tam pořád dá odjet do zadních částí laguny a najít si tam svoje místečko pro osobní performanci. Od druhého týdne v lednu už je to vždy víceméně pohoda.

ZvětšitZvětšitZvětšit

Krom jedněch z nejluxusnějších podmínek na kiteování na Bulabogu má Boracay hodně slušnou nabídku ostatního vyžití: restaurace všech možných orientací (chuťových), našláplé bary a kluby v písku mezi palmami, obchody, a podobný turistický ptákovinky. Pravda je, že i ti co podobnému moc neholdují, tak tomu na Boracay přišli rychle na chuť ;-) V každém případě se tomu dá i vyhnout a bydlet hezky v klidu na kitebeach od nočního ruchu White Beach dostatečně daleko, ale v dosahu 10min chůze pro případ potřeby.
Na Boracay létají přímé spoje z Manily (cca 10 denně), a ubytování je k sehnání různého druhu a ceny, dle vzdálenosti od vody, komfortu aspol. cca od 12€ až do 500€ za noc pro dva, standardní slušné u vody např. za 25€ pro 2 osoby se snídaní.

ZvětšitZvětšitZvětšitZvětšit

Cuyo Island

Cuyo Island
Prozatím na prvním nejvyšším místě mého osobního kite-spotového žebříčku, Cuyo je malý ostrov uprostřed Sulu moře, cca 80km od pevniny (ostrova Panay). Nemá takovou nabídku zábavy a večerního rozptýlení jako Boracay, za to má naprosto nejluxusnější podmínky pro kite, které jsem kdy kde viděla...

ZvětšitZvětšitZvětšit

Spot se vyznačuje cca 300m dlouhou písečnou kosou se side-shore větrem, který je urychlován mezi dvěma kopečky. Běžně mívá cca o 2m/s více než Boracay. Voda je flat a mělká 0.5 - 1m v rozsahu několika kilometrů čtverečních, bez ježků, a co je hlavní: nejsou tam lidi. Obvykle tam člověk jezdí jenom s těmi s kterými na ostrov přijel + 3 britští důchodci místní naplaveniny a 1 sympatický lokál Gin.. No, zkrátka z hlediska ježdění samotného je to zatím absolutní top.

Zvětšit

Ve městě Cuyo (u kterého je spot) se dá pořídit vše co je třeba, jídlo pouze filipino-food, ubytování skromnější (5* není k dispozici), zato ale oproti Boracay vše dosti levně (jídlo cca 40Kč za večeři, bydlení cca 250Kč za pokoj pro dva). Každopádně pro normálního člověka vše v dostatečném standardu, při troše štěstí i s prkýnkem na záchodě.
Rozhodně je to destinace vhodná například pro výlet v období vánoc a silvestra, v kteroužto dobu bych určitě nedoporučila Boracay, pokud tedy člověk vysloveně nevyhledává ježdění v davu asi tak 150 lidí na vodě a hodně našlapaný party na pláži (nu, ale i to má něco do sebe :-)). Na Cuyo jsou všichni neuvěřitelně milí a pohostinní a můžete si být jistí že hned po příjezdu obdržíte pozvání ne štědrovečerní večeři, silvestrovskou party apod. u někoho na zahradě, přičemž vše je to docela dost fajn a v pohodě.Na Cuoy se dá dostat buď přímo z Manily letadlem do Iloila nebo Puerto Princessy a odtamtud na Cuyo noční lodí s palandami. Z Boracay se jezdí 6 hodin busem/minivanem do Iloila a odtamtud dál lodí. Lodě jezdí na Cuyo asi tak 3x týdně a udávají tak rytmus místnímu životu ...  Letecká linka 1x týdně z Boracay přímo na Cuyo byla sice předloni zrušena, ale třeba ji zas někdy obnoví, i když po prohlídce místního letiště (široký pruh spasené trávy) nevím jestli bych o to stála... Každopádně loď se dá přežít docela v klidu, stačí si prostě lehnout a usnout a ráno se probudit v cíli..Rozhodně tenhle kite-zážitek za tu cestu vážně stojí.


Seco Island

Nebyla jsem ale slyšela jsem....  Je to taková malá kosa uprostřed moře, kde nic tu nic, pár kokosových palem, ale hlavně laguna s uplně mělkou krystalově tyrkysovou rovnou vodou, prostě tropical kite dream. Jezdí se tam na 3-denní kite-safari z Boracay, cca jednou za 14 dní jedno z místních kitecenter tam pořádá výlet lodí, asi 4 hodiny cesty, bere sebou vlastního kuchaře a jídlo a nějak se tam bivakuje, prostě asi tak ...

Pro představu jak to tam vypada

 (a když na to tak koukam, tak se tam asi příště podívám).


...
Co k tomu dodat? Ještě to, že je to země, kde je angličtina úřední jazyk a s kdejakou babkou v zaprděné vesnici se dá velmi slušně domluvit. Díky tomu jsou obecně Filipínci velmi družní a vysoce kultivovaní. Jinými slovy není to tak, že by se tam člověk pohyboval a komunikoval jenom s 'bílými' 'sobě rovnými' turisty, ale zkrátka místní domorodci jsou taky part of the game, je s nima legrace a jsou hodně v pohodě, prostě tam 'paří' všichni pohromadě. Krom toho umí Filipínci obvykle jezdit daleko líp než kdokoli z turistů, zandavají všechny možné advanced triky, takže tam žádný pocit nadřazenosti nad lokály rozhodně nehrozí :-)
Nu jinými slovy, Filipíny jako destinaci pro zimní kite-výlet lze jenom doporučit, obvykle pokud vím nikdo nelitoval a pár se jich tam rovnou pak přestěhovalo, ostatní se tam vracíme jak jo-jo. Letenka do Manily se dá letos pořídit za 20500Kč zpáteční - Emirates mají letos dokonce lety z Prahy, takže pohodlně dva spoje přes Dubai rovnou do Manily (minulé roky bylo potřeba skoro za stejný peníz jet do Mnichova).

A to je vše :-)

Terez

pro případné dotazy:      terez(at)lifefood(.)cz


More Pics:
http://picasaweb.google.com/114243336163064691128/ThaiPhilipines20102011?authkey=Gv1sRgCKaI5oOA0uSBPg&feat=directlink#  
http://picasaweb.google.com/terezlife/PhilippinesNY2009